شارژ سریع

استفاده از قابلیت شارژ سریع یا Fast Charge که در اغلب گوشی‌های مدرن امروزی وجود دارد باعث می‌شود تا باطری گوشی در زمانی کوتاه‌تر شارژ شود و در زمان شما صرفه‌جویی شود. ولی آیا این کار باعث آسیب دیدن باطری می‌شود یا عمر آن را کوتاه می‌کند ؟

به طور کلی شارژ سریع اثر قابل توجهی روی عمر باطری ندارد ولی به دلایل غیرمستقیم می‌تواند عمر باطری گوشی شما را کم کند.

شارژ سریع باعث ایجاد گرمای اضافه در گوشی می‌شود. به ویژه هنگامی که روی گوشی قابل نصب کرده باشید و این قاب تواند گرمای اضافی را به موقع از گوشی دور کند، گرمای گوشی و باطری گوشی شما بیش از اندازه افزایش پیدا می‌کند. افزایش دما به صورت مستقیم عمر باطری را کاهش می‌دهد.

نکته‌ی دیگر این است که کنترلر قطع شارژ در گوشی ممکن است به دقت کافی نباشد و کمی دیرتر از زمان مناسب، جریان را قطع کند. به دلیل اینکه مقدار ولتاژ و جریان در شارژ سریع بیشتر از حالت عادی است، گرمای باطری به مقدار زیادی در این حالت افزایش پیدا می‌کند که هم می‌تواند به باطری آسیب بزند و هم به قطعات دیگر گوشی. و همچنین در صورت افزایش دمای کنترل نشده، می‌تواند خطراتی برای شما به همراه بیاورد.

 

آیا از شارژ سریع استفاده کنیم ؟

اگر عجله ندارید، بهتر است قابلیت شارژ سریع گوشی را خاموش کنید و فقط زمانی که عجله دارید، این قابلیت را فعال کنید. شارژ سریع علاوه بر افزایش دما و کاهش عمر باطری، باعث می‌شود تا مقدار انرژی بیشتری تلف شود تا گوشی شما به شارژ مورد نظر برسد.

چه طور در هنگام Fast Charge از گوشی مراقبت کنیم ؟

اگر می‌خواهید از شارژ سریع استفاده کنید، از کار کردن با گوشی در زمان شارژ خودداری کنید تا گرمای گوشی به طور مضاعف افزایش پیدا نکند و همچنین اگر روی گوشی قابی وجود دارد که مانع خنک شدن آن می‌شود، آن را جدا کنید.

اگر دمای هوای محیط گرم است، گوشی را در محلی خنک قرار دهید و یا قابلیت شارژ سریع را غیر فعال کنید. به دلیل اینکه اغلب گوشی‌های جدید برای تعویض باطری روش آسانی در اختیار شما قرار نمی‌دهند و پیدا کردن باطری اصلی که مانند باطری ابتدایی کار کند، کاری مشکل است، بهتر است با مراقبت‌های اصولی از خراب شدن پیش از موعد آن جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *